Stabilizovaná růže

Slavnostně prostřený jídelní stůl, obývací pokoj, recepce firmy či kancelář... Tam všude si dopřáváme luxusu díky kyticím a aranžmá z čerstvých řezaných květin. Jsou úžasné - nádherně voní a působí krásně svěžím dojmem. Řezané květiny nelze ničím plnohodnotně nahradit.

Kytice a aranžmá z čerstvých květin mají mnoho nesporných výhod, nicméně mít ve váze neustále čerstvé květiny je poměrně nákladnou záležitostí. Částečným nebo dokonce plnohodnotným řešením jsou stabilizované růže. Nejedná se o sušené nebo dokonce umělé růže, ale o plnohodnotné květiny, které si udrží svůj vzhled až dva roky. Tuto vlastnost dodává stabilizovaným růžím speciální směs s glycerinem.

Jak funguje proces stabilizace?

Trhání růží určených pro stabilizaci je načasováno na chvíli, kdy je květ jen částečně rozevřený. Právě v tento okamžik je zajištěn optimální vzhled růže i po procesu stabilizace. Čerstvě uříznuté květiny se vkládají do zásobníků se stabilizačním roztokem, který během 3 - 7 dnů plně nahradí původní mízu obsaženou v rostlinách. Není bez zajímavosti, že tímto procesem květiny ztrácí svou přirozenou barvu, a proto musí být dodatečně dobarvovány. Toto dobarvování stabilizovaných růží je realizováno speciálním potravinářským barvivem, které není nijak škodlivé či nebezpečné. Květiny následně prochází oplachem a umísťují se do sušáren. Sušení probíhá při nízkých teplotách, aby byla zachována původní měkkost a struktura květů.

Stabilizovaná růže je nabízena a dodávána v 16 barvách. Nejprodávanější jsou samozřejmě základní barvy - červená, bílá, oranžová a žlutá. Poměrně velkému zájmu se ale těší i stabilizovaná růže v černé nebo zelené barvě.

Stabilizovaná růže nesmí přijít do styku s vodou!


Zatímco řezané květiny se bez vody neobejdou, u stabilizovaných je to naopak. Pokud by vám do vázy s růžemi někdo nalil vodu, může dojít k naředění stabilizačního roztoku, čímž se zkracuje jejich životnost.

Stejně tak rostliny odolávají běžné vlhkosti v místnosti, která se pohybuje kolem šedesáti procent, a ideální jsou pro ně teploty od pěti do třiceti stupňů. Není problém zaprášené listy otřít čas od času vlhkým hadrem nebo „ofoukat“ fénem za nízké teploty.

Pozor ale, pokud byste chtěli stabilizované rostliny nechat jen tak ležet na stolku nebo okvětní lístky romanticky poházet po pohovce či posteli. Pak hrozí, že pustí barva a vy si nábytek zničíte. Ale to je opravdu jediné nebezpečí, které od nich hrozí.